piątek, 11 listopada 2011

Rybnik

W tym wpisie mała reklama Rybnika ;o)
Jeden z październikowych weekendów spędziliśmy u znajomych – Asi i Rafała – właśnie w Rybniku. Była to świetna okazja, by choć z grubsza poznać to, jak się okazało, bardzo ciekawe miasto.

A więc był wieczór na rybnickim rynku pod parasolkami przy kuflu Rybnickiego Fulla. Ten ostatni niestety z Rybnikiem ma wspólną jedynie nazwę. Warzony jest w browarze w Jędrzejowie (znanym bardziej jako Browar Strzelec). Sam rybnicki browar już nie istnieje. Ale historię miał burzliwą . Powstał pod koniec XIX w. Kilkakrotnie zmieniał właściciela (m.in. na Browar Strzelec – stąd produkcja Rybnickiego Fulla akurat tam), by w obecnie, po przebudowie, służyć jako centrum handlowe Focus Mall. Ciekawostką jest komin browaru, którego nie wyburzono i który wygląda jak „przyklejony” do galerii handlowej.

Drugim bardzo ciekawym obiektem w Rybniku jest Bazylika św. Antoniego (patrona ziemi rybnickiej). Ta neogotycka świątynia, której wieże sięgają niemal 100 m wysokości jest największym kościołem na Górnym Śląsku. Jej bryła zdecydowanie góruje nad rybnickim krajobrazem i można ją zobaczyć praktycznie z każdej części miasta.

Kolejną atrakcją była wycieczka do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
Zjazd do tuneli ciągnących się kilometrami 320 metrów pod ziemią, wędrówka po nich, obejrzenie i, co ważne, usłyszenie maszyn do kruszenia ściany węglowej daje pewne wyobrażenie o pracy górników. My na pewno nie chcielibyśmy czekać tam 25 lat na emeryturę ;o)Bazylika św. Antoniego górująca nad Rybnikiem


Komin starego browaru przy galerii handlowej

320 metrów pod ziemią


4 komentarze:

 1. :) Dzięki wielkie za zamieszczenie skromnych nas i naszego skromnego Rybnika na blogu :) :) :) ... Mamy nadzieję, że Wam się podobało u nas i że prędko znów nas odwiedzicie! Wstyd się przyznać, ale z opisu wynika, że teraz wiecie więcej na temat Rybnika niż my ;) haha. Musimy się dokształcić :D Zapraszamy znów! Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ochh, znane mi miejsca, ale w jakich fajnych ujęciach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była moja pierwsza wizyta w Rybniku ale mam nadzieję nie ostatnia ;) Dziękuję! :)

   Usuń
 3. super zdjęcia, fajnie to nasze miasto pokazujesz ;D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń