czwartek, 22 września 2011

Sportowo

Mamy już drugą połowę września. Zaczyna się sezon szkoleń, kursów, treningów itp. Łukasz też wyciągnął z szafy kimono i rozpoczyna kolejny sezon treningów karate.
W związku z tym chcielibyśmy podzielić się z Wami zdjęciami z zawodów – Mistrzostw Polski Południowej w Karate Kyokushin, które odbyły się w kwietniu w Krakowie w hali sportowej przy ulicy Kolnej.

Autorem zdjęć jest Łukasz.
Przy tej okazji chciałabym przedstawić kilka uwag, którymi się kierował w czasie fotografowania:

  1. W zdjęciach sportowych staram się ukazać dwie rzeczy: emocje (ułatwia to fakt, że zawodnicy (podobnie zresztą jak kibice) podczas turniejów z zasady nie udają) oraz dynamikę.
  2. Przydatna jest znajomość danego sportu, by przewidzieć, co może się stać za ułamek sekundy, by w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki.
  3. Lepiej nie używać lamp błyskowych, by nie oślepić zawodników.
  4. Jeśli zawody rozgrywane są w sali oświetlonej światłem naturalnym wpadającym przez okna, warto, jeśli to możliwe, ustawić się w taki sposób, by okna znajdowały się za naszymi plecami.
  5. Bardzo ważny, kluczowy wręcz, dla zamrożenia ruchu jest czas otwarcia migawki. Minimum to 1/500 sekundy. Do tej wartości należy dobrać odpowiednią czułość i przysłonę.
  6. Do zdjęć sportowych warto używać autofokusa w trybie AI Servo (tryb ciągły), który pozwala utrzymywać ostrość podczas śledzenia obserwowanego obiektu.

Z pewnością można by pisać na ten temat dużo więcej, biorąc pod uwagę różne rodzaje sportu. Bardzo ciekawy i pomocny artykuł znajduje się tutaj. Mnie jednak chodziło o przekazanie w maksymalnie skondensowanej formie zasad, które pomogły w wykonaniu poniższych fotografii.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz